Lawes
Sandby autoservice
Sandby autoservice
Lawes

Bygden

Published on augusti 29th, 2023 | by admin

0

Bygdens egen rom!

Vi bor ju i Romelebygden så varför inte en RomeleBRYGD ;)?!

Det började som en idé när jag pratade med Jan Rothman på Skånska Spritfabriken, för några år sedan… Kan man göra rom med lokala råvaror?

Jan som är master blender tyckte att det var en kul och intressant idé och sa varför inte göra det på lokala betor och melass?!

Tiden har gått och har nu mognat till en faktiskt lokal unik rom! Och ja! Vi har provsmakat och den är vääääldigt lovande!

Vill ni prova den första utgåvan, så finns det provflaskor på Systemet att beställa:

Inbjudan till Romelebygden krögare och rom-intresserade.

Vi vill skapa en unik Rom med egen blend, bara för de östra byarna i Lunds kommun! Därför bjuder vi framför allt in de med utskänkningstillstånd i vår bygd (och lokala rom-intresserade i mån av plats) som vill kunna bjuda på denna rom. Kanske en grupp på drygt tio personer som får vara med att tillsammans med Jan, blanda fram den rom som ska representera vår bygd! Vi tänker oss att börja med en styck 30 liters ektunna med rom som sedan kan buteljeras upp på flaskor med vår egen designade etikett. En tunna kostar 20.000:- inkl alkoholskatt (som gruppen delar på).

Låter intressant? Då skickar ni en intresseförfrågan till jan@veberod.nu.

/Jan Malmgren


About the Author



Comments are closed.

Back to Top ↑
  • september

    Inga event

  • ICA
    Stenugn
  • Gåiskor
    Ciklid
  • eb blommor
    Södra Sandby församling
  • Hälsocenter
    Sprattelgubben
    smakerosak
    Lasses
    Qvists Glasmästeri
    KB Bilservice
    Hund
  • PP mekanik
    Gröna Kiosken
    hund O mera
    Radon
    IBAB
    Gardinateljen
  • Gilla oss gärna :)